100yil.png
100yil.png

TÜRK-JAPON BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ
Prof. Dr. Bekir Sami YILBAŞ

REKTÖR
REKTÖR

Prof. Dr. Bekir Sami YILBAŞ

REKTÖR

Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş, 19 Kasım 2021 tarihinden beri Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin rektörü olarak görev yapmaktadır.

Lisans, yüksek lisans, doktora derecelerini Birmingham Üniversitesi (İngiltere) 'nden, profesörlük unvanını ise Glasgow Üniversitesi (İngiltere)’nden almıştır. Uluslararası üne sahip dergilerde 900 'den fazla makalesi yayımlanmış ve uluslararası konferans ile sempozyumlarda 120 bildiri sunmuş, açılış konuşmaları yapmıştır.
Elsevier ve Springer yayıncıları tarafından basılan 12 bilimsel kitabın yazarıdır ve 21 ABD patentine sahiptir.

Akademik araştırmaları ve yayımları bilim insanları ve bilimsel kuruluşlar tarafından büyük ilgi toplamıştır. H-indeksi 57'dir (Google Akademik) ve çalışmaları yıllar içinde 17.251 atıf almıştır.

Halen endüstriyel ve bilimsel projelerde görev almakta ve projeleri yürütmektedir. Prof. Yılbaş, Birmingham Üniversitesi (İngiltere), Glasgow Üniversitesi (İngiltere), Erciyes Üniversitesi (Türkiye), Gazi Üniversitesi (Türkiye), Kral Fahd Petrol ve Mineraller Üniversitesi (KFUPM), Kore İleri Teknoloji Enstitüsü (Kore), Sheffield Üniversitesi (İngiltere), Ontario Tech. Üniversitesi (Kanada) ve MIT (ABD) gibi çeşitli üniversitelerde doçent, yardımcı doçent, araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Kral Fahd Petrol ve Mineraller Üniversitesi'nde “Üniversite Seçkin Profesörü” olarak görev yapmıştır. Ayrıca bilimsel katkılarından dolayı yıllar içinde pek çok ödül almıştır.

Bunlardan bazıları: 1988 Hindistan Devlet Başkanı Ödülü, KFUPM'den en iyi araştırmacı ödülleri (1997, 2002, 2007), Silesian Teknoloji Üniversitesi, Polonya tarafından Malzeme ve İmalat 2005'teki üstün çalışmaları için Gümüş Jübile Madalyası, Mühendislik Doktoru Derecesi Birmingham Üniversitesi (2005), Birleşik Krallık, Makine Mühendisleri Enstitüsü (IMechE), İmalat Endüstrileri Bölümü, Birleşik Krallık tarafından 2007 yılı Donald Julius Groen Ödülü, Malzeme ve İşlemedeki Gelişmeler tarafından verilen 2008 yılı Profesör W. Johson Uluslararası Altın Madalyası Teknolojiler Yönlendirme Komitesi, İrlanda.

Polonya Dünya Metal Akademisi tarafından Profesör Fryderyk Staub Altın Baykuş Ödülü ve Suudi Arabistan'daki Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri tarafından verilen Almarai'nin Seçkin Akademik Ödülü sahibidir.

King Fahd Petrol ve Mineraller Üniversitesi'nde lazer laboratuvarının kurucusu olup 2022 yılına kadar yöneticiliğini üstlenmiştir. Makine Mühendisliği, özellikle Termofluid Bilimler, Enerji ve Malzemeler alanlarında lisans ve yüksek lisans düzeyinde çeşitli dersler vermiştir. SABIC (Saudi Basic Industry), SEC (Saudi Electric Company) ve Aramco'da (Saudi Arabian Oil Company) proje yöneticisi/danışmanı olarak çalışmıştır.

Uzun yıllar KACARE'de (Kral Abdullah Atomik ve Yenilenebilir Enerji Şehri) araştırmacı ve danışman olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş, 19 Kasım 2021 tarihinden beri Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin rektörü olarak görev yapmaktadır.