100yil.png
100yil.png

TÜRK-JAPON BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
KONSEY ÜYESİ

Dr. Yener Mehmet SONUŞEN

Dr. Yener Mehmet SONUŞEN

Yener Sonuşen, Boğaziçi Üniversitesinde İşletme lisans eğitimi, Tokyo International Christian Üniversitesinde, Uluslararası Müzakereler dalında (“Japonlar ve Amerikalılar Nasıl Pazarlık/Müzakere Ediyorlar”, konulu) yüksek lisans derecesini ve Marmara Üniversitesinde Uluslararası Şirketlerde müzakerelerin kültür boyutu alanında doktora derecesini almıştır.

Kariyerine ENKA Şirketler Topluluğunda başlayan Sonuşen, 1997’den Aralık 2005’e kadar Ülker Şirketler Topluluğunda çalışmış, en son Yönetim Kurulu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CEO olarak görev yapmıştır. O zamandan beri, Şirket Yeniden Yapılandırmaları, Stratejik Büyüme ve Şirket Alım Satımları için (Private Equity) yönetim danışmanlığı yapmaktadır. Özellikle Private Equity konusunda The Carlyle Group’da 34 ülkeden sorumlu Operating Executive/Senior Advisor görevinde bulunmuştur.

2012 yılına kadar birkaç yıl boyunca Kazakistan Hükümeti Onursal Konsolosluğu görevini yerine getirmiştir.

Sonuşen, Japonya’da yaşadığı deneyimlerden bahsettiği “Fuji Dağı ile Konuştum” kitabının yazarıdır. Japonya Müzakere Enstitüsü de dahil olmak üzere farklı organizasyon ve derneklerin üyesidir ve zaman zaman Insead ve IMD-MIT Sloan’da atölye çalışmalarına katılmaya devam etmektedir.

Sonuşen, Boğaziçi Üniversitesinde “İleri Düzeyde Yöneticilik” ve “Japonlarla İş Yapmak” konularında dersler vermiştir. Çeşitli Türk ve Uluslararası şirketlerde Yönetim Kurulu üyelikleri devam etmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından atanmış olduğu Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Üniversite Konsey Üyeliğine devam etmektedir.